Bitva Severu proti Jihu skončila smírně Muži

Bitva Severu proti Jihu skončila smírně

V sobotu 9.12.2023 od 10:00 hodin bylo (souběžně se semifinále MS florbalistek v Singapuru) rozehráno na Campusu Ostravské univerzity další domácí dvojutkání druhé volejbalové ligy mužů skupiny C proti jednomu z nejstabilnějších účastníků této soutěže VS Drásov.

Na chvilku se však ještě vrátíme o týden na zpět, kde jsme v tom šíleném počasí, které v tu dobu panovalo po celé republice vyrazili po druhé v této sezoně na Jižní Moravu a bohužel ani tentokráte to v zápasech se Šlapanicemi nedopadlo podle nejen asi mého očekávání. Můžeme prohrát po boji s týmem, jenž daleko více trénuje. Můžeme prohrát po vyrovnané bitvě, ale neměli bychom prohrát 0:3 s tím, že jsme se v setu dostali maximálně na osmnáct bodů. To je za mě nedůstojné a je jedno, že jsme nebyli úplně v kompletní sestavě. Netřeba to dále nějak rozpitvávat. Dneska je nový den a začíná se od nuly. Naše bilance tak prozatím byla 9 -5.
Do haly tentokráte dojdu asi půlhodinu později, než je tomu tradicí a tentokráte se usadím na hlavní tribunu do první řady, protože ta dolní tentokráte nebyla rozložena. Na zápasech basketbalistek jsem si vytvořil fandící sektor ve stejné části, ale jen o deset míst více vpravo. Shora to má totiž lepší akustiku, pokud si buben opřete o zábradlí. To už však svůj zrak směřuji na palubku a nějak tuším, že to asi dneska nebude úplná sranda Balon – nikde / Holiš – nikde / Štefko – nikde = tři hráči základní sestavy! Chybí třeba i nemocný matador Martin Procházka. Do prvního zápasu tak jdeme s nahrávačem Kaločem / smečaři – netradičně Borski + Drozd / blokaři – Přibyl + Štika / univerzál – Pudich / libero – Urban. Do hry připraven pouze Hanák.

Hosté z jížní Moravy přijeli do Ostravy jako aktuálně šestý celek provizorní tabulky. Po odehrání dvanácti zápasů s bilancí 4 -8. Trenér Dvořák přivezl následující 11 členný kádr: Balík / Fiala / Jaroš / Kubernát / Malášek / Odehnal / Olšar / Roznan / Rozsypal / Staněk a Roznan. Některé z výše jmenovaných si můžete již pamatovat z předešlých druholigových bitev mezi oběma celky, které se odehráli v ročnících 17-18 / 18-19 / 19-20. Těch bylo v dosavadních třech sezonách celkem dvanáct – zatím s pozitivní bilancí 9 ku 3 pro naše barvy.

Slávie OU - Volejbal Ostrava vs VS Drásov 3:0 ( 21, 18, 21 )

Esa: 5:5 / 5:5 Chybné servisy: 17:14 / 17:18 Bloky: 6:0 / 6:5
Rozhodčí: p. Topolánek / p. Capáková  Čas zápasů: 68 a 113. minut.

Ze začátku přítomní diváci sledují tahanici obou týmů o každý bod. Byť hostům dost pomáhají naše chyby na servise 7:7. První eso dne zaznamená Drozd 9:7. Oproti předchozím zápasům dneska funguje nadstandardně kombinace Kaloč – Pudich 13:10 ! Do nadějného vedení o čtyři body se dostaneme po dvou technických chybách hostů z Drásova 19:15. Po další chybě a pěkném útoku Přibyla ten náskok udržujeme 21:17. Trošku chaotickou výměna ukončí nakonec Štika a máme před sebou první setbally 24:20. Využijeme ten druhý po chybě na podání hráče Balíka = 25:21.

K dobře hrajícímu Pudichovi se přidává bodově Drozd 7:5. Drásovští i nadále dost chybují 13:8. Konečně se začíná prosazovat do té doby nevýrazný Borski 18:14 / 20:16 ! Set ukončíme stejně jako ten předchozí napodruhé tentokrát si to však uhrajeme sami – Pudich z velké výšky = 25:18.

Třetí a možná poslední set prvního zápasu se vyvíjí rovnoměrně bod po bodu 8:8 / 11:11 / 14:14 / 19:19. Následovně Štika prokáže nad sítí svou letitou herní zkušenost + po servise Pudicha hosté pouze do sítě 21:19 ! Jihomoravané se však nevzdávají a znovu dorovnávají na 21:21. Zkažený servis a následné esíčko Drozda je však dostává do úzkých 23:21. Po dobré obraně následně složíme Štikou a po něm i Pudichem a je vymalováno 25:21 = 3:0 na sety !!!

Následuje bez minuty hodinová pauza, kterou lze využít degustací v místním bufetu či sledováním basketbalového zápasů žákyň. Ty se odehrávají na vedlejším kurtu. Je tu však už druhý zápas dne a nepsané sportovní pravidlo, kdy vítězná sestava se nemění, je znovu porušeno. Na smeč jde místo Drozda Hanák a Drozd (při absenci obou trenérů) se angažuje do funkce nehrajícího trenéra. Někdy si vlastně říkám, že to tady bereme tak, že není vždy důležitý výsledek, ale spíše to, aby si zahráli všichni, a to mě osobně štve. Ale chápu, že i chlapi, kteří pravidelně chodí na tréninky, by měli mít šanci dostat se „na plac“. Výše uvedená změna (není v tom nic osobního) následně ovlivnila průběh zápasu – náš výkon šel od začátku herně dolů. Místo toho, abychom si připsali další tři body do tabulky, se tak z toho stalo vyrovnané drama nakonec s lepším koncem pro hosty z Drásova.

Slávie OU - Volejbal Ostrava vs VS Drásov 1:3 ( 22, -29, -27, -23 )

Druhý zápas dne začal lépe pro domácí Ostravany 5:1. Ještě do půlky setu je však srovnáno 11:11 a poté již sledujeme vyrovnanou volejbalovou partii, kdy ani jeden z týmů si nevypracuje klíčový náskok pro zisk sady 15:16 / 18:18 / 18:20 ! Čtyřmi body však stav otočíme po dohrávce na Pudicha a následném bloku Kaloče 22:20 následuje oddechový čas hostů. Ze stavu 23:20 se stane na pár chvil ještě menší drama 23:22. V klíčový moment však následnou rozehru ukončuje Borski a po něm i naše nepropustná zeď na bloku Přibyl 25:22 !

Zatím ani průběh druhého setu nenasvědčuje tomu, že by byl dnešní volejbalový den extra dlouhý 11:7. Pokud si však vypracujeme nějaký ten náskok tak soupeř vždy dorovná 11:11 a poté i 17:14 na 18:18. Po útoku Hanáka tu máme první setbally 24:22. Vzápětí Kaloč ukáže sportovního ducha a přízná se k teči + eso hráče Jaroše 24:24. Celkem v tomto setu mají oba týmy dohromady devět nebo deset setballů. Ten poslední důraznou smečí zařídí Malášek – po němž nás ztracený set stojí zbytečné nedorozumění v poli dvojice Hanák / Urban 29:31.

Třetí set je přesnou kopii to předchozího. Po útoku Pudicha vedeme 16:13 a poté ještě i 21:18. První možnost na ukončení máme po Borského vytlučených blocích 24:23 ! Olšar překlápí vedení na opačnou stranu 24:25. Obrovská chyba na naší straně při skoré 25:25. Drásovští signalizují něco k rozhodčím – ten, ale nepíská. Naši kluci se tímto nechali rozrušit a najednou přestali hrát - rozehru nakonec ukončil nekoncentrovaný úder pravděpodobně Borského 25:26. Znovu však otáčíme 27:26 ! To už je však z naší strany vše a sérii tří bodů dokoná pro Drásovské Balík 27:29.

Před začátkem setu proběhne střídání Drozd In Hanák Out. Na to je však už pozdě. Nemůžeme chtít po hráči jenž, prostál hodinu a čtvrt na lavičce, že to nějak extra zlomí. Což se v důsledku potvrdí a dva body v setu jsou málo. Po celou dobu čtvrtého setu jsme mírně v mínuse 7:9 / 12:15 / 18:22. Po přesné smeči Borského (a naopak chybě hostů) jsme ještě na malou chvilku v zápase 22:23 i při další bodovce 23:24. O pár sekund později se však ten samý hráč vyhodí a třetí prohraná koncovka řadě nás stojí celý zápas 23:25 = 1:3 na sety.
Je 14:22 a máme hotovo. Tři body jsou prostě málo a celková bilance 10-6 je prostě špatná.

Nejvíce bodující hráči TOP 3:
OVA – DRA 1. zápas: Pudich Dalibor 14b / Drozd Josef 12b / Štika Matěj 8b.
OVA – DRA 2. zápas: Pudich Dalibor 21b / Štika Matěj 13b / Borski Michal 12b.

Ostatní výsledky 15 a 16. kolo ( 09.12.2023 ):
Staré Město – Šlapanice 2:3 ( 23, -19, 21, -15, -12 ) a 3:1 ( -18, 20, 24, 23 )
Kometa Brno – Brno jih. 3:0 ( 16, 19, 10 ) a 3:1 ( 21, -17, 19, 24 )
Nový Jičín – Kojetín B 1:3 ( -21, 23, -21, -17 ) a 0:3 ( -18, -20, -21 )
Kojetín A ( volný los )

Tabulka:
1.Kojetín B 34b ( 12 ) 2. Volejbal Ostrava 32 ( 16 ) 3. Kometa Brno 25b ( 14 ) – údaj v závorce znamená počet odehraných zápasů.

Pozvánka:
Pro mužský tým měl být dnešní dvojzápas s Drásovem tím posledním v kalendářním roce 2023. Sedmnáctého prosince je na programu ještě 17. a 18. kolo, v tom však máme volný los. Nicméně po dohodě s Kojetínem A (původně se tyto zápasy měli hrát v lednu na palubovce soupeře) bude na naší palubovce ještě odehráno 19. a 20. kolo a to ve čtvrtek 14.122023 od 16:30 tradičně v Campusu Ostravské univerzity.