​Ovládli jsme volejbalový šlágr podzimu! Muži

​Ovládli jsme volejbalový šlágr podzimu!

Hala SŠSS Krakovská v Ostravě – Hrabůvce hostila 12.11.2022 od 11:00 to nejlepší co může moravskoslezský krajský přebor mužů pro letošek nabídnout.

Jednalo se o souboj dvou mužstev, které zatím v soutěži neprohrály ani zápas a zároveň o Ostravská derby a ty přece prohrát nikdo nechce 😊! My jsme před tímto zápasem měli o šest bodů více, ale oproti našemu protivníkovi jsme měli odehrány zároveň o dva zápasy navíc. My jsme v dosavadním průběhu prohráli dva sety – jeden s Hlučínem doma a jeden ve Pstruží. Rezerva extraligové Ostravy dodnes ani jeden.

Obě mužstva se musela vyrovnat s nepřítomností prvního nahrávače. Náš Péťa Holiš byl pracovně zaneprázdněn. Hostující Vašíček nastoupil v extralize v základní sestavě v podvečer v Benátkách nad Jizerou. To samé platí i o Mazochovi, který odehrál zápas s výbornou úspěšností na útoku – takřka 60 procent. Záda z lavičky jim kryl blokař Tříska. Jediným známějším hráčem byl tak pro dnešek Bauman. Ty zbylé jsem povětšinou znal jen proto, že jsme se s nimi už v historii našeho klubu již několikrát utkali. Nám ještě scházela zraněná dvojice Gramel / Kolář.

Vzhledem k dané situaci jsem očekával důležitých šest bodů do tabulky. Opačného názoru, dle internetových stránek našeho konkurenta, byl hrající - hostující trenér Bauman. Ten se nechal v týdnu před utkáním slyšet, že: „Budeme chtít urvat minimálně jednu výhru!“ Já jsem tak rád, že jeho předsevzetí zůstalo za očekáváním.
Vzhledem k důležitosti zápasů jsem vytáhnul letos v KP poprvé (po více než půl roce) i klubový buben! devil

USK Slávie OU – Volejbal Ostrava – VK Ostrava B 3:0 ( 12, 19, 20)

USK Slávie OU – Volejbal Ostrava – VK Ostrava B 3:1 ( 23, 20, -23, 13)

Esa: 10:4 / 10:7 Chybné servisy: 16:9 / 23:17 Bloky: 8:5 / 9:6 – Statistika je pouze orientační.
Čas zápasu: 61. minut / 81. minut.
Volejbal Ostrava: Borski ( smeč ) Drozd ( smeč ) Holiš ( blok ) Procházka ( nahrávač ) Štefko ( univerzál ) Štika ( blokař ) – Urban.
VK Ostrava : Bauman, Březina, Dobert, Evják, Kavala, Siuda, Srovnal, - Mýlek.

V úvodu na svého protivníka vlítneme ve velkém stylu. Dobře funguje souhra Procházka – Dan Holiš. Kvalitně na útoku se daří i ostatním. Libero Urban se blýskne několika zákroky v poli. Naši exibici dokresluje série Kuby Štefka na podání, při které jsou hosté nuloví 16:10 – 21:10. Set končí až nečekaně propastným rozdílem třinácti bodů 25:12!

První polovina 2 sady je vyrovnaná. Sice se nám podaří 2x odskočit na rozdíl tří bodů, ale soupeř vždy hned dorovná. Ani ne v půlce setu už mají na svém kontě hosté čtyři bodové bloky 11:11. Na hřišti se však začíná projevovat pomalu větší kvalita našich barev - ta se projeví i v samotném výsledku. Základem jsou opět kvalitní servisy Štefka. Ty využívá především takřka nechybující Drozd 21:14. V koncovce máme ještě problémy, ale vzhledem k tomu, že máme dostatečný náskok, nás to nemusí vůbec mrzet – čtvrtý setbol využijeme razantně opět Štefkem 25:20.

I začátek třetího setu je vyrovnaný 10:10. Hosté ještě zkusí udělat něco s nepříznivým stavem 12:10 oddechovým časem. Vzápětí však hned si neporadí s nepříjemně letícím servisem Holiše. Takřka po zbytek setu si udržujme komfortní vedení (a to až pěti bodů) a vypadá, že je po zápase 21:16. S následujících pěti rozeher však uhrajeme pouze jednu 22:20 a rýsuje se ještě možné drama. Důležitý bod naštěstí samy následně uhrajeme přes Štiku a naopak útok hostů zamíří mimo 24:20. Zápas ukončíme dvojblokem Štika / Štefko 25:20 = 3:0 na sety!!!

Je něco málo po hodině dvanácté. Úderem třinácté hodiny můžeme takřka ve stejných sestavách začít druhé utkání dne. My na univerzálu vyměníme Štefka za Pudicha. Hostující rivalové z jiné městské části Ostravy naopak změní pozici libera.
Do stavu 21:21 se přelévá vedení ze strany na stranu. Za stavu 22:21 předvedeme kompaktní trojblok, kdy nejpřesnější v něm jsou ruce Holiše 23:21. Na 24:22 odztrátujeme v pohodě přes Drozda. Následuje blok na straně hostů. Poté se však Holiš prosadí technickým úderem, na který hostující (asi) Dobert již nedosáhne 25:23 !

Druhé dějství s řadou nepřesností rozhodneme při postavení, kdy podává Borski 10:10 / 15:10. Hosté ještě zabojují a sníží na 22:20, ale to z jejich strany pro tento set vše 25:20.

Základem jediného setu, který jsme prohráli byla účinnost – neúčinnost podání. Osm chyb vs. jedno eso je prostě málo a s tím se set asi vyhrát proti soupeři, jenž má nějakou tu kvalitu, asi vyhrát nedá. I přesto jsme nebyli daleko a prohráli jsme až v samotném závěru 23:25.

A možná ztracená koncovka nás právě zdravě nabudila pro další vývoj. Přepneme na vyšší úroveň a za stavu 6:1, kdy si je vyžádán první timeout, už nepochybuji, že to pro dnešek bude set poslední. Zápas máme zcela pod kontrolou a postupem času už se jenom dohrává do finálního stavu 25:13.
Je něco málo po půl třetí a volejbalový ( bodový kanárek ) je dokonán 😊. Odvetná utkání těchto mužstev jsou předběžně v plánu 25.2 2023.

Závěrem 2 poznámky - co se v Krajském přeboru mužů moc často nestává:
- na hřišti soupeř nastoupil se 2 hráči se shodnými čísly 10 angel
- při utkání pomáhala i čtveřice našich žáků včetně podávání míčů! yes

Ostatní výsledky 12.11 – 13.11 2022:
TJ Hlučín – Pstruží 3:1 ( 19, 9, -16, 21 ) a 1:3 ( -20, 25, -14, -21)
VŠB Ostrava – Kozlovice 3:0 ( 16, 15, 15 ) a 3:0 ( 16, 13, 12 )
Kylešovice – Štramberk 3:2 ( -20, 22, 21, -24, 12) – Druhý zápas skončil po uzávěrce tohoto článku.

Aktuální tabulka:
1. Volejbal Ostrava 36b. 2. VŠB Ostrava 27b. 3. VK Ostrava B 24b – Týmy na druhém a třetím místě mají odehrány o dva zápasy méně.

Následující program:
Další dvojzápas odehrajeme za čtrnáct dní v sobotu 26.11.2022 od 10:00 na palubovce TJ Odry. Volejbalový rok 2022 uzavřeme doma 10.12. proti VŠB Ostrava. Jdeme krůček po krůčku k splnění prvního sezonního cíle, a to ovládnout skupinu krajského přeboru.